Spawacz zajmuje się zespalaniem materiałów metalowych, czego dokonuje przy użyciu spawarek generujących na tyle wysokie temperatury, że stapiają one metal. Są to temperatury paru tysięcy stopni, które z oczywistych względów mogą być niebezpieczne dla każdego, kto przebywa w ich pobliżu. Dlatego specjaliści BHP od dawna zajmują się problemem bezpiecznego stanowiska spawalniczego.

Namioty spawalnicze kluczem do bezpieczeństwa pracy

namiot spawalniczyZe względu na trudne i niebezpieczne warunki pracy spawacza warto zauważyć, że jego stanowisko powinno być należycie zabezpieczone. Każdy kto widział spawacza przy pracy na pewno zauważył, że podczas spawania wydziela się bardzo duża temperatura, która przy kontakcie z metalami generuje odpryski potrafiące pokonać dystans nawet kilku metrów. Nie sposób nie zauważyć, że każdy kto w tym momencie znajdzie się w pobliżu spawacza może oberwać od takiego gorącego kawałka metalu i doznać poparzenia. W myśl zapobiegania tego typu niebezpiecznych sytuacji powstały specjalne namioty spawalnicze, które służą do izolacji miejsca niebezpiecznego od otoczenia. Każdy taki namiot spawalniczy jest zbudowany z ognioodpornego i wytrzymałego materiału, przez który nie przedostanie się odprysk pochodzący z procesu spawania. Nawet jeśli taki się wygeneruje i poleci daleko, to zatrzyma się na materiale namiotu, który w wyniku tego nie dozna żadnych uszkodzeń. To gwarantuje bezpieczeństwo nie tyle samego spawacza, co ludzi, którzy znajdują się w pobliżu.

Zaleca się, aby każde stanowisko spawalnicze było wyposażone w taki namiot. Podnosi to znacznie poziom bezpieczeństwa załogi warsztatu i pozwala pracować spawaczowi bez obawy, że jego praca może komuś zaszkodzić. Taki komfort pracy jest szanowany przez spawaczy, którzy mogą w ten sposób bardziej skupić się na swoim zadaniu.